Nowotwory z komórek rozrodczych rozwijają się w ok. 20% wszystkich nowotworów jajnika. Najczęściej około 20 roku życia, ale także u dziewczynek . Obserwuje się zależność: im chora jest młodsza, tym większe ryzyko złośliwego charakteru zmiany. Mogą rozwinąć się także w przebiegu ciąży. Najczęstszym nowotworem należącym do tej grupy jest rozrodczak (dysgerminoma)
PRZEGLĄD
Nowotwory jajnika możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od rodzaju komórek, z których się wywodzą : nowotwory germinalne ( zarodkowe, pochodzące z komórek rozrodczych) i nowotwory gonadalne ( rozwijają się z tkanek otaczających komórki rozrodcze - omówione w osobnym rozdziale).
Nowotwory z komórek rozrodczych rozwijają się w ok. 20% wszystkich nowotworów jajnika. Najczęściej około 20 roku życia, ale także u dziewczynek . Obserwuje się zależność: im chora jest młodsza, tym większe ryzyko złośliwego charakteru zmiany. Mogą rozwinąć się także w przebiegu ciąży. Najczęstszym nowotworem należącym do tej grupy jest rozrodczak (dysgerminoma), także : Nowotwór pęcherzyka żółtkowego (yolk sac tumor), rak zarodkowy (carcinoma embrionale), polyembrioma, rak kosmówki (Choriocarcinoma), potworniaki (teratoma) i guzy germinalne mieszane. Do objawów towarzyszących należą : najczęściej ból brzucha z wyczuwalną podczas badania zmianą, wzdęcie brzucha, wodobrzusze, gorączka, krwawienia z macicy. Metody leczenia są odpowiednie dla określonego typu choroby i jej stadium zaawansowania. Najczęściej polegają na chirurgicznym usunięciu zmiany (u kobiet po menopauzie zazwyczaj wraz z przydatkami i macicą) i zastosowaniu chemioterapii, radioterapii.
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.