Twitter
Ruszyła Ogólnopolska Kampania Społeczna „Diagnostyka jajnika”
Wielkość czcionki: A | A | A

Nieprzypadkowo ambasadorką kampanii została aktorka—Anna Dereszowska, która właśnie z powodu raka jajnika w wieku dziewięciu lat straciła mamę. Żyje się bardzo szybko, zapomina o najistotniejszych sprawach ,  o zdrowiu. Jesteśmy zajęci nowym projektem w pracy, remontem domu. To są sprawy dla nas istotniejsze; potem okazuje się, że nie zdążymy w tym domu zamieszkać, a projektuwygłosić.Należyustalićpriorytety,aniktniepowinienwątpić, że zdrowie jest najważniejsze—mówi Anna Dereszowska, ambasadorka kampanii.

Trzeba o tym jak najwięcej mówić, trzeba jak najczęściej przypominać o badaniach—dodaje Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, przekonuje, że—regularne badania i troska o zdrowie intymne są kluczowe, jeśli chcemy spokojnie realizować nasze dalsze plany i marzenia.

W siedzibie Polskiej Agencji Prasowej (PAP) 22września, odbyła się konferencja prasowa, która zainaugurowała kampanię „Diagnostyka jajnika”. Poprowadziła ją, związana od wielu lat z Pierwszym Programem Polskiego Radia – Małgorzata Kownacka. Na początku konferencji przedstawiono badanie społeczne przeprowadzone przez Instytut badawczy IQS „na temat świadomości Polek o raku jajnika i konieczności wykonywania badań ginekologicznych”. Podczas konferencji wystąpili m.in. prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński – Założyciel i Kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie oraz prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński – związany ze Szpitalem Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie, wykładowca na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJK w Kielcach oraz Anna Dereszowska i Marlena Zasadni – kobieta po chorobie.

Każdy scenariusz bywa taki sam?

Scenariusz zwykle bywa podobny. Wiadomość o chorobie–zawsze w nieodpowiednim momencie, potem długa walka. Tak też było w przypadku Marleny.Pięknej kobiety, studentki, która chłonęła każdą chwilę swojego życia. Z głową pełną pomysłów na życie i marzeń, bo kto ich nie ma. Miała przejść prosty zabieg usunięcia torbieli jajnika. Jednak okazał się on początkiem prawdziwej batalii z nowotworem. Diagnoza wskazywała wyraźnie wysoki stopień zaawansowania nowotworu, a dla Marleny oznaczała po prostu śmierć. Dzięki ozpoczętej walce i kilkumiesięcznej chemioterapii, dziś Marlena cieszy się nowym życiem. Wiem, że dzięki chorobie jestem innym, lepszym człowiekiem, że wszystko ma swój sens, nawet choroba-mówi Marlena Zasadni. Ta historia skończyła się znanym w filmach „Happy Endem”, jednak nie każda walka kończy się szczęśliwie. Dlatego uprzedź raka i bądź o krok przed nim!

„Cichy zabójca”– rak jajnika

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika, a umiera około 2500k kobiet. Można powiedzieć, że statystycznie każdego dnia 9 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Nowotwory złośliwe jajnika są na 5 miejscu pod względem częstości zgonów u kobiet.

Umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest średnio 15% wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Dlatego też Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, zdecydowała się poruszyć kolejny bardzo ważny, ale dotychczas rzadko poruszany problem, jakim jest rak jajnika. W porównaniu z rakiem piersi czy szyjki macicy, w raku jajnik wskaźniki śmiertelności są znacznie wyższe w stosunku do częstości występowania: w przypadku raka jajnika odsetek zgonów wynosi ponad 60% i 33% jeśli chodzi o raka piersi. Może mieć na to wpływ fakt, iż w przypadku raka piersi o wiele łatwiej jest zauważyć wcześniejsze symptomy, można guza wybadać w piersi, a w ramach profilaktyki pierwotnej poddawać się regularnym badaniom przesiewowym (USG piersi czy mammografia–w zależności od wieku kobiety).

 

Ze względu na nietypowe objawy raka jajnika, bardzo istotne jest wykonywanie cyklicznych badań kontrolnych i przeprowadzanie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Dodatkowo każda kobieta powinna obserwować swoje ciało. Podczas wizyty u ginekologa powinnyśmy powiedzieć o naszych ogólnych problemach zdrowotnych, nawet jeśli wydaje nam się, że nie mają one związku z funkcjonowaniem narządów rodnych. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy chorobę nowotworową, to większą mamy szansę na wyleczenie czy dłuższe życie.

Niestety, w przypadku raka jajnika nie możemy mówić o efektywnych metodach badań skryningowych. Dzisiaj wiemy, że czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jajnika u pewnej grupy osób są predyspozycje genetyczne, m.in. dziedziczenie mutacji genu BRCA1   i BRCA2 oraz występowania raka piersi lub jajników w rodzinie.

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 dziedziczymy po naszych rodzicach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być nosicielami uszkodzonej kopii genu, ale zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów jajników i piersi dotyczy głównie kobiet (jeśli w rodzinie były odnotowane zachorowania na raka sutka u mężczyzn powinno się niezwłocznie wykonać w rodzinie badania w kierunku mutacji w genie BRCA). Nie można zatem nosicielstwa mutacji w genie BRCA1 i BRCA 2 wiązać tylko z kobietami.

 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
Data aktualizacji strony: 2015-09-29

Informujmy, że portal onkologia-online.pl, korzysta z plików cookie (ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu,
przejdź do Polityki Prywatności. Kliknij "akceptuję" aby to okno nie pokazywało się więcej

Akceptuję