Twitter

Zykadia (Ceritinib)

Wielkość czcionki: A | A | A
Nazwa handlowa: Zykadia
Nazwa międzynarodowa: Ceritinib
Nazwa substancji czynnej: Ceritinibum
Firma farmaceutyczna: Novartis
Podmiot odpowiedzialny: Novartis Poland Sp. z o.o.
Zarejestrowane wskazania: Niedrobnokomórkowy rak płuc (NSCLC, NDRP)
Więcej informacji: Zalecenia dotyczące redukcji dawki,
Finansowanie w ramach NFZ,
Refundacja,
Dokumentacja medyczna produktu leczniczego,
Zykadia (Ceritinib)
Dawkowanie:

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie produktem leczniczym Zykadia powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu przeciwnowotworowych produktów leczniczych.

Badanie ALK

Potwierdzenie ALK-dodatniego NDRP powinnno opierać się na przeprowadzeniu dokładnego i zwalidowanego testu na obecność ALK (patrz punkt 5.1).

Przed rozpoczęciem leczenia produktem leczniczym Zykadia należy potwierdzić, że u danego pacjenta występuje ALK-dodatni NDRP. Badania na obecność ALK powinny być wykonywane w laboratoriach posiadających udokumentowane kompetencje w zakresie prowadzenia testów z wykorzystaniem danej techniki badania.

Dawkowanie

Zalecana dawka produktu leczniczego Zykadia wynosi 750 mg, przyjmowana doustnie raz na dobę, o tej samej porze każdego dnia.

Maksymalna zalecana dawka wynosi 750 mg na dobę. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo obserwuje się korzyści kliniczne.

W przypadku pominięcia dawki, pacjent powinien uzupełnić taką dawkę, chyba, że kolejna dawka przypada w ciągu 12 godzin.

Należy przerwać podawanie produktu leczniczego Zykadia u pacjentów nietolerujących dawki 300 mg na dobę.

Dostosowanie dawki z powodu działań niepożądanych

Szczególne populacje pacjentów

Zaburzenia czynności nerek

Nie przeprowadzono specjalnego badania farmakokinetyki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Jednak, z dostępnych danych wynika, że wydalanie cerytynibu przez nerki jest znikome. Dlatego nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek w stopniu łagodnym do umiarkowanego. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, z uwagi na brak doświadczenia ze stosowaniem cerytynibu w tej populacji (patrz punkt 5.2).

Zaburzenia czynności wątroby

Nie przeprowadzono specjalnego badania farmakokinetyki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Na podstawie dostępnych danych można stwierdzić, że cerytynib jest wydalany głównie przez wątrobę. Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby. Nie zaleca się stosowania cerytynibu u pacjentów z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 5.2).

Pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat)

Z ograniczonych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności cerytynibu u pacjentów w wieku 65 lat i starszych nie wynika konieczność dostosowania dawki u tych osób (patrz punkt 5.2). Nie ma dostępnych danych dotyczących pacjentów w wieku powyżej 85 lat.

Dzieci i młodzież

Nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności cerytynibu u dzieci i młodzieży w wieku do

18 lat. Nie ma dostępnych danych.

Sposób podawania

Produkt leczniczy Zykadia jest przeznaczony do podania doustnego. Kapsułki należy przyjmować doustnie, raz na dobę, o tej samej porze każdego dnia. Należy je połykać w całości popijając wodą i nie należy ich żuć ani kruszyć. Kapsułki należy przyjmować na czczo i nie należy spożywać żadnego pokarmu na dwie godziny przed i dwie godziny po zażyciu dawki leku (patrz punkt 5.2).

Data aktualizacji: 18.04.2016

Produkt leczniczy
Informacje
Finansowanie
Zykadia
Ceritinibum
EAN: 5909991220075
Leki dostępne w ramach programu lekowego
Dawka:kaps. twarde, 150 mg
Opakowanie:150 szt.
Grupa Limitowa:1197.0, Cerytynib
Wskazanie:plik pdf B6. Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca, c 34
Urzędowa cena zbytu:21089,56
Cena hurtowa brutto:22144,04
Cena detaliczna:nie dotyczy
Wysokość limitu finansowania:22144,04
Poziom:bezpłatny
Dopłata:0
Inne produkty firmy farmaceutycznej    Novartis
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
Data aktualizacji strony: 2020-12-31

Informujmy, że portal onkologia-online.pl, korzysta z plików cookie (ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu,
przejdź do Polityki Prywatności. Kliknij "akceptuję" aby to okno nie pokazywało się więcej

Akceptuję